Wizyta w Fundacji Roberta Schumana

W piątkowe popołudnie (6.04) sympatycy naszego Szkolnego Koła Europejskiego udali się z wizytą do siedziby Fundacji im.Roberta Schumana mieszczącej się w Warszawie , w Al. Ujazdowskich 37,w pięknej, starej kamienicy… Z organizacja tą nasza szkoła współpracuje już od 10 lat zapraszając co roku kilku wolontariuszy, przyjeżdżających z całej Europy, którzy w interesujący sposób opowiadają nam o swoich krajach, tradycjach, a także o  Unii Europejskiej. Nasza opiekunka oprowadziła nas po siedzibie fundacji, przedstawiła swoich współpracowników. Potem zainteresowała nas opowiadaniem o losach rodziny, które miały zobrazować historię powstania Unii Europejskiej, a także jej głównego twórcę i zarazem patrona fundacji, francuskiego ministra spraw zagranicznych, Roberta Schumana. na zakończenie wzięliśmy udział w quizie sprawdzającym nabyte wiadomości. Zostaliśmy też zaproszeni na tegoroczną Paradę Schumana, która  odbędzie się 12 maja w Warszawie. Po drodze do fundacji zajrzeliśmy do nietypowego Kościoła pod wezwaniem św. Aleksandra, (okrągłego) mieszczącego się na Placu Trzech Krzyży. Zobaczyliśmy  także pomnik Wincenta Witosa, polskiego  premiera przed wojną i działacza ludowego oraz francuskiego polityka i generała Charlesa de Gaulle’a przy placu jego imienia.

Joanna Rucińska , opiekun Szkolnego Koła Europejskiego