Udział szkoły w uroczystościach we wsi Pociecha.

Jak co roku, w pierwszą niedzielę września, na polanie we wsi Pociecha pod krzyżem ” Jerzyków” odbyła się uroczystość  upamiętniająca żołnierzy POS AK ” Jerzyki”.

Wraz z p. dyrektorem E. Irkiem, na polanie stawili się przedstawiciele:
kl. 4 z wych. p. M. Dudzińską, kl. 5 z wych. p. A. Franiewską, kl. 8 –

z wych. – p. R. Dziudźkiem oraz p. R. Antoniak (samorząd szkolny)
i p. B.Węgier (biblioteka).

Po odśpiewaniu hymnu narodowego nastąpiła modlitwa za poległych
w bohaterskiej walce, we wrześniu 1944r, żołnierzy Jerzego Strzałkowskiego – komendanta POS “Jerzyki”.

Następnie wysłuchaliśmy  przemówień m.in. p. Doroty Zmarzlak – wójta gminy Izabelin, p. Wandy Baranowskiej – prezesa Stowarzyszenia Pamięci POS “Jerzyki”, a także  przedstawiciela  ambasady Japonii, który przypomniał historię “dzieci syberyjskich”.

Zespół Wokaliza wykonał żołnierskie pieśni: hymn “Jerzyków”, Marsz Grupy Kampinos, Legiony. Na zakończenie odbył się uroczysty Apel Pamięci, uwieńczony salwą honorową oraz złożenie wieńców
i zapalenie zniczy. W uroczystości wziął udział również poczet sztandarowy naszej szkoły, którego członkowie, uczniowie kl.8, również złożyli kwiaty pod Pomnikiem “Jerzyków”.

Cieszymy się, że dzieci i młodzież Szkoły Podstawowej im. Powstańczych Oddziałów Specjalnych AK “Jerzyki” w Łomnie mogą w taki sposób poznawać historię swojego patrona i historię Puszczy Kampinoskiej.

A. Franiewska