Warsztaty przyrodnicze

Z inicjatywy p. Barbary Węgier 20. 11. odbywają się warsztaty przyrodnicze prowadzone przez Panie z Polskiej Akademii Nauk: p. Magdalenę Kowalewską- Groszkowską i p. Dominikę Mierzwa- Szymkowiak. W zajęciach pt. ” Ślimaki” wzięły udział klasy 4 i 6. Dowiedzieliśmy się np., że ślimaki jedzą grzyby, owoce, warzywa, ściółkę.

Najbardziej lubią porę po deszczu, by produkować śluz, naturalny poślizg do chodzenia po chropowatych powierzchniach. Przyklejają się do różnych mejsc, zasklepiają muszlę, zostawiają otworek, który  umożliwia oddychanie.

Okres rozmnażania przypada na czerwiec. Ślimaki to obojnaki, produkują jaja niezależnie czy jest gdzieś samiec czy nie. Składają jaja w glebie, wylęgają się z nich i pierwsze, co jedzą, to skorupa swojego jaja, a potem szukają składników z gleby. Na zimę chowają się do muszli, potrafią tam siedzieć kilka miesięcy, chowają się też do gleby na głębokość kilku centymetrów lub w ściółkę, igliwie np. sosny. W Polsce jest około 360 gatunków ślimaków a na świecie kilka milionów.

Ślimaki są bardzo duże albo bardzo małe. Najmniejszy polski ma 1milimetr. Jest to Krążałek malutki.

Inne okazy:

Pomrów wielki- nie ma muszli, znajdują kryjówki tam, gdzie nie zmieści się ślimak z muszlą.

Najbardziej zaskoczyły nas: Owca morska i Niebieski smok oraz Ślimak liść. Są one przepiękne i zupełnie nie przypominają ślimaków.

Ślimak śmieciarka wykształca swoją skorupę przyczepiając muszle innych ślimaków i śmieci. Na ich muszlach widać jakie jest zanieczyszczenie wód, bo w swoją muszlę wbudowują np. kapsle od butelek.

Skrzydelnik olbrzymi potrafi skakać.

Słuchotki przypominają ucho, opalizująca barwa, muszle wykorzystywane do wyrobu biżuterii.

Żyją od 2 miesięcy do 500 lat, w zależności od gatunku. Polskie ślimaki żyją około 2- 12 lat.

Im jaśniejsza muszelka ślimaka tym obszar, w którym występuje jest bardziej nasłoneczniony. Zaroślarka żyje w zaroślach, parkach z oczkami wodnymi, las.

Ślimak żółtawy oraz Wstężyk austryjacki żyje na łąkach trawiasto- wapiennych.

Ślimak winniczek oraz gajowy występuje najczęściej w zaroślach nad wodą, parkach i lesie.

 

Książę Władysław Emanuel Lubomirski to malakolog- uczony, któremu nauka o ślimakach zawdzięcza ogromny rozwój. W swojej kolekcji miał około 40 000 muszli. Po jego śmierci, brat Lubomirskiego jego zbiory przekazał do muzeum.

Każdy okaz w muzeum powinien mieć odpowiedni opis- etykietę.  Muszle trzymamy w zakrytych pudełkach, by nie straciły koloru.