Rajd do Puszczy Kampinoskiej śladami bohaterów z II wojny światowej

IMG_20161107_093852Dnia 7 listopada uczniowie z klasy II gimnazjum ZSP w Łomnie wraz z nauczycielkami: Anną Franiewską , nauczycielką historii i wychowawczynią Joanną Rucińską wyruszyli na rajd z Wierszy do Pociechy. Tradycję rajdów kontynuujemy już od 9 lat. Dotychczas był to rajd nocny z Palmir do Łomny, gdzie po nocnym apelu na cmentarzu udawaliśmy się pieszo na nocleg w naszej szkole. W tym roku postanowiliśmy maszerować w dzień nową trasą. Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy w miejscowości Wiersze , wioski, która jako jedna z okolicznych takich jak Truskawka czy Janówek stanowiły kwaterę zgrupowania AK w sierpniu 1944 r. Teren ten stanowił wolną od obecności okupanta przestrzeń , która nosiła dumną nazwę Niepodległej Rzeczypospolitej Kampinoskiej. Na pobliskim cmentarzu oddaliśmy hołd poległym zapalając znicze. Następnie udaliśmy się czerwonym szlakiem w stronę Pociechy, gdzie na przełomie sierpnia i września 1944 r. doszło do jednej z największych bitew w Puszczy Kampinoskiej i starcia między oddziałami RONA, krwawo wsławionych w walkach na Woli , podczas Powstania Warszawskiego a Powstańczym Oddziałem Specjalnym pod dowództwem Jerzego Strzałkowskiego , pseudonim ,, Jerzy”. Stąd nazwa  oddziału ,, Jerzyki”. Tam również zapaliliśmy znicze przy pomniku upamiętniającym bohaterską i zacięta walkę partyzantów.

Rajd uważamy za bardzo udany, gdyż z zapowiadanych ulewnych deszczy nie spadła żadna kropla.  Początkowy zły kierunek marszu nadały naszej wycieczce rysu przygody i

,,zmusiły” do nieco dłuższego czasu przebywania w tym tak niezwykłym pod względem przyrodniczym i  historycznym kompleksie leśnym.