Wizyta wolontariuszki z Niemiec w naszej szkole

13 stycznia  2016 r. w naszej szkole  odbyło się spotkanie z wolontariuszką z fundacji Roberta Schumana z panią Johanną  O’brien. 23 –letnia studentka z Koblencji opowiedziała nam o jednym z najwspanialszych karnawałów jakie mają miejsce każdego roku w Niemczech, a zwłaszcza w regionie z którego pochodzi. Przygotowania do niego zaczynają się już w listopadzie,  kiedy to najbardziej zaangażowani mieszkańcy przygotowują stroje na karnawał, ćwiczą parady i występy na ten jedyny w swoim rodzaju okres w ciągu roku. Spośród przyszłych uczestników karnawału, który mam miejsce na początku lutego i trwa 6 dni, wybierani zostają księżniczka i książę. Następnie w dniu rozpoczęcia imprezy burmistrz miasta przekazuje symboliczne klucze i od tej pory przez cały karnawał miasta takie jak: Koblencja, Kolonia, Dusseldorf a także mniejsze są we władaniu karnawałowych władz.

wizyta niemki 1 w.niemki2 wizyta Niemki

Na zakończenie zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcie.

To było już trzecie w tym roku szkolnym spotkanie z zagranicznym wolontariuszem w naszej szkole: po Włoszce-Valentinie Lino, o której pisaliśmy wcześniej, Vilmie  Martti z Finlandii , która starała się nauczyć nas kilku słów po fińsku przyszła kolej na naszego najbliższego sąsiada-Niemcy. Wszyscy goście zapraszani są z inicjatywy opiekunki koła Europejskiego “Euro- Friends”,  pani Joanny Rucińskiej. Mamy nadzieję na więcej takich spotkań jeszcze w tym roku, aby kontynuować naszą ,, podróż ‘’ po Europie.